Aileler Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirebilir?

Aileler çocuklarla nasıl vakit geçirebilir

Aileler Çocuklarla Nasıl Vakit Geçirebilir?

Ailelerin çocukları ile geçirdikleri her bir dakika çocukların gelişimi bakımından büyük önem taşıyor. Çalışan anne babalar ise çocuklarına yeterince zaman ayıramadıklarından yakınıyor. Oysa çocuklarla geçirilen zamanın nasıl değerlendirildiği, ne kadar zaman geçirildiğinden çok daha fazla önemlidir. Bir başka deyişle önemli olan çocuklarla saatlerce zaman geçirmek değil. Zamanı ‘kaliteli’ geçirmek!

Yemek hazırlarken bir yandan da çocuğunuz ile sohbet edebilirsiniz. Bu durumda da çocuğunuza zaman ayırmış oluyorsunuz. Mutlaka sabahtan akşama kadar aynı ortamda bulunuyor olmanız gerekmez. Zira çocukların da zaten buna ihtiyacı yok. Sadece anne ve babalarıyla güzel zaman geçirmeye ihtiyaçları var. Peki, evde çocuklarla keyifli zaman geçirmek için neler yapılabilir?

Elbette sizin için bazı önerilerimiz olacak. Ancak öncesinde uzmanların sıklıkla altını çizdiği bir unsurdan söz edelim. Bu zaman dilimi içerisinde mutlaka çocuklarınız ile sohbet edin. Bol bol sohbet içerikli aktivitelere zaman ayırın. İşte bu durumda çocuklarla geçirilen zamanı ‘kaliteli’ kılmış olacaksınız.

Kutu Oyunları

Çocuğunuzun yaşına uygun olan kutu oyunları ailelerin birlikte eğlenceli bir şekilde zaman geçirmeleri açısından en ideal seçeneklerden biridir. Kutu oyunları hem gülmeyi ve eğlenmeyi, hem sohbet etmeyi sağlıyor. Aynı zamanda çocukların el becerilerini güçlendiren, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini öğrenmelerini sağlayan kutu oyunları da var. Bu oyunlar günün herhangi bir saatinde devreye girebilir ve geçireceğiniz zamanı bir anda büyük bir keyfe dönüştürebilir. Bu nedenle evinizde mutlaka birkaç farklı kutu oyunu bulundurun ve çocuklarınız ile kutu oyunları oynamak için de mutlaka zaman ayırın.

Müzik ve Dans

İşte çocukları en çok eğlendiren aktivitelerden biri… Müziği açın ve çocuğunuz ile birlikte dans edin. En az çocuğunuz kadar siz de bu aktiviteden büyük keyif alacaksınız. Çünkü dans etmek tüm günün stresinden kısa zamanda arınmanızı sağlar. Çocuklar ise müziğe ve dansa her daim ilgi duyuyor. Özellikle kahvaltı sonrası ya da öğle yemeği sonrası gibi çocukların hareket etmeye en çok ihtiyaç duydukları ve en aktif oldukları zaman dilimini müziğe ve dansa ayırabilirsiniz.

Puzzle Yapmak

Kuşkusuz her çocuk için puzzle gizemli ve eğlenceli bir aktivitedir. İşte bu nedenle çocuğunuz ile birlikte puzzle yapmanız da öneri listemizde yer alıyor. Çocukların şekilleri, renkleri çok daha iyi kavramasına yardımcı olan bu aktivite günün herhangi bir zaman diliminde tercih edilebilir. Çocukların konsantrasyon yetisine olumlu katkıda bulunurken problem çözme becerilerini de güçlendiriyor.

Resim Çizme ve Boyama

Elbette resim çizme ve boyama çalışmaları çocukların kendi kendilerine de yapabildikleri aktivitelerdir. Ancak kuşkusuz anne ve babaları ile birlikte yaptıklarında bu aktivitelerden çok daha fazla keyif alabiliyorlar. Bu nedenle her günün belirli bir saatini evde resim çizme ve boyama çalışması yaparak değerlendirebilirsiniz. Çocukların yaratıcılık yetilerini güçlendiren ve hayal dünyalarını da zenginleştiren çizim ve boyama çalışmaları el becerilerinin gelişmesi noktasında da büyük önem taşıyor.

Atık Malzemeleri Değerlendirme

Çocuklar bir süre sonrasında aynı aktiviteler ile zaman geçirmekten sıkılabiliyor. İşte bu nedenle biraz daha farklı aktivitelere ihtiyacınız olabilir. Atık malzemelerden yeni eşyalar ya da aksesuarlar yapma çalışması çocukların ilgisini çekebiliyor. Bu nedenle listemize bu maddeyi de ekledik. Kavanozu saksıya dönüştürme ya da ayakkabı kutusunu güzel bir kalem kutusuna çevirmek gibi çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz.

Yemek Pişirme

Çocuğunuz ile birlikte yemek pişirebilir ve ona da yaşına uygun sorumluluklar verebilirsiniz. Ardından güzel bir masa hazırlayabilir ve tüm bu süreçte çocuğunuz ile sohbet edebilirsiniz. Yemek pişirme aktivitesi de çocuklar için bir eğlence kaynağına dönüşebilir. Ayrıca çocukların gıdaları keşfetmesi ve hazırlanan yemekleri daha iştahlı tüketmesi için de çok sayıda aile bu yöntemi tercih ediyor.

Kale Oyunu

Yine ailelerin sıklıkla tercih edebilecekleri yöntemlerden biri de evdeki malzemeler ile bir kale inşa etmektir. Plastik bardaklar, mandallar, oyuncaklar ve kutular gibi her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz. Çocukların kale inşaatı gibi oyunlara her daim büyük ilgi gösterdiklerini belirtmek gerekiyor. El becerilerinin güçlenmesine de yardımcı olabilecek bu aktivite onların eğlenmesini de sağlar. Aynı zamanda hayal dünyalarının zenginleşmesi noktasında da bu tür oyunların büyük katkılarının olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Gemi Yüzdürme

Kağıttan gemiler yapabilir ve sonrasında bu gemileri küvet içerisinde ya da bir leğene su koyarak yüzdürebilirsiniz. Kağıdın su çekmesini önlemek için alt kısmını bantlamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda plastik tabak gibi malzemeleri de gemi yapmak için kullanabilirsiniz. Su içerisinde bir yol çizebilir, geminin küçük malzemeler taşıyarak limana indirmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda yaratıcılığınıza güvenin ve çocuklar için sıcak yaz günlerinde serinletici olabilecek bir gemi yüzdürme oyunu organize edin.

Spor Yapma

Evde basit egzersiz hareketleri yapabilir ve hatta egzersiz saatinize çocuğunuzun da eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için egzersiz de bir oyuna dönüşebiliyor. Ayrıca küçük yaşlarda spor yapmanın önemini anlaması bakımından da çocuğunuza iyi bir örnek olacaksınız. Ailelerin hep birlikte günün belirli bir saatinde egzersiz ve spor yapması harika bir seçenektir. Üstelik evden çıkmanıza da gerek olmuyor. Dilerseniz egzersiz saatinize hareketli bir müziğin eşlik etmesini de sağlayabilirsiniz.

Meslekler Oyunu

Çocuklara hem meslekleri öğretmek hem de oyun oynamak için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de meslek oyunudur. Bu oyunda mesleği siz seçiyorsunuz ve çocuğunuz da bu mesleği canlandırıyor. Örneğin doktor olarak sizi muayene ediyor. Öğretmen olarak size ödev veriyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün! Meslekler oyunu çok sayıda anne babanın en çok eğlendikleri oyunlardan biridir. Bu nedenle mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Kamp

Sadece birkaç çarşaf, evde çadır kurmanız ve kamp yapmanız için yeterli oluyor. Çocuklar için çadır özel bir alana dönüşüyor ve çadırdan pek çok çocuk çok hoşlanıyor. Evde kamp oyunu oynayabilirsiniz. Önceden hazırladığınız sandviçleri ya da atıştırmalıkları çadırın içerisinde yiyebilir ve tablet ya da telefondan tabiat görüntüleri açarak izleyebilirsiniz. Kamp oyunu akşamları da oynanabilecek bir oyundur. Çadır içerisinde çocuğunuza ağaç, hayvan görüntüleri gösterebilir ve doğayı daha yakından tanımasını sağlayabilirsiniz. Akarsu, dağ, orman gibi kavramları da çok daha eğlenceli bir yöntemle öğrenmesini sağlamış olacaksınız.

Aile Albümü

Teyzelerinin, halalarının küçüklük fotoğraflarını görmek çocuklar için son derece şaşırtıcı ve ilginç olabiliyor. Aile albümüne bakmanız ve hatıralarınızı anlatmanız ya da çocuğunuza akrabalarını tanıtmanız da eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Aile albümünde çocuğunuzun bebeklik fotoğrafları da yer aldığından kendi bebeklik halini görmek bile çocuklar için şaşırtıcı olabilir. Bu nedenle listemize aile albümünü de eklemeyi ihmal etmedik. Albüme bakarken çocuğunuza onun bebekliği ile ilgili anılarınızı da anlatabilirsiniz.

Elbette bu listeyi çoğaltmak mümkün ve biraz çaba ile bambaşka aktiviteler de düzenleyebilirsiniz. Bazı denemeleriniz başarısızlık ile sonuçlanabilir. Yani çocuğunuz seçtiğiniz aktiviteden keyif almayabilir. Bu durumda ısrarcı olmayın ve onun da eğleneceği başka bir aktiviteye yönelin.

Share this post

WhatsApp chat