Çalışan Anne Olmak

Çalışan anne olmak

Çalışan Anne Olmak

Günümüz koşullarında çalışan bir ebeveyn olmak, sorumlulukların da ikiye katlanması anlamına geliyor. Çalışan anneler bir yandan iş hayatlarını idame ettirirken diğer yandan çocuklarına da iyi bir anne olmaya çalışıyor. Elbette bu durum çoğu zaman zorlu bir mücadeleye de dönüşebiliyor. Bir diğer deyişle “çocuk da yaparım, kariyer de” diyen anneler için sürekli bir koşturmaca halinde olmak, adeta günlük hayatın bir rutinine dönüşüyor. Kimi zaman sorumlulukları taşıyabilmek, çalışan annelerin ciddi fedakarlıklarda bulunmasını bile zorunlu kılabiliyor.

Zamansızlıktan kaynaklanan stres, yetersizlik hissi, suçluluk hissi, çocuklarına yeterince zaman ayıramamanın getirdiği pişmanlık hissi her çalışan annenin zaman zaman yaşadığı psikolojik sıkıntılardır. İş hayatı ile özel hayat arasında bir denge kurmak bile başlı başına bir mücadeleyi zaruri hale getiriyor. Peki, tüm bu süreci bir nebze de olsa kolaylaştırmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Çalışan anneler için uzmanların neler önerdiğine hep birlikte göz atalım.

Mükemmel Olmaya Çalışmayın

Öncelikle hiç kimsenin mükemmel olmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Mükemmel olma çabası kısa zamanda çok ciddi psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Mükemmel değilsiniz ve zaman zaman yanlış kararlar almanız, zaman zaman ailenizi ya da işinizi ihmal etmeniz son derece doğal bir durumdur. Eğer önemli bir toplantınız varsa ve toplantı uzadıysa aileniz için akşam yemeği hazırlayamamanız son derece normal bir durum. Böyle zamanlarda annelik duygusuna yenik düşerek kendinizi suçlamaya başlamayın.

Sorumluluk Paylaşımı Yapın

Tüm sorumlulukları tek başınıza üstlenmeye çalışmanız bu süreci sizin için daha da zorlaştırır. Aile içinde mutlaka sorumluluk paylaşımı yapılmalıdır. Bu konuda en önemli desteği size eşiniz sunabilir. Aile içerisinde sorumluluk paylaşımı yapmalısınız. Unutmayın; kadın olmanız tüm bu sorumlulukları tek başınıza üstlenmeniz gerektiği anlamına gelmez. En azından evin temizliği, mutfak alışverişi, çocukların çeşitli aktivitelere katılmasının sağlanması gibi sorumlulukları eşiniz ile iş bölümü yaparak hafifletebilirsiniz.

Net Bir Dille Konuşun

Çalışan annelerin yaşadıkları en önemli sorunlardan biri de çevrelerindeki insanların kendilerini anlamasını beklemek oluyor. Oysa bu pek mümkün değildir. Açık bir dille destek istemekten çekinmeyin. Eşiniz ile sorumluluklarınız hakkında konuşun ve destek ihtiyacınızın olduğunu net bir dille aktarın. Anlaşılmak, her kadının en önemli ihtiyacı ancak karşı tarafın yaşadıklarınızı birebir anlaması da çok mümkün olan bir durum değildir. Net bir iletişim bu konuda sorunu çözmek için atılması gereken ilk ve en önemli adımdır.

Zamanı Etkin Kullanın

Belki de şimdiye kadar bir planlama yapmaya bile zamanınız olmadı ancak programlı bir gidişat her daim zamanı çok daha verimli kullanmanızı sağlar. Aylık takvim hazırlayın ve öncelikle çocuğunuz için kritik olan tarihleri, saatleri işaretleyin. Doktor randevuları, önemli aktiviteler gibi çocuğunuza ayırmanız gereken kritik zamanları işaretleyin. Sonrasında İş hayatınız için kritik olan zamanları işaretleyin. Proje sunumları, şehir dışına seyahat gibi zamanları aylık planlamanıza dahil edin. Aylık program hazırlamak çok sayıda annenin yaşadığı ‘kritik saatlerin çakışması’ sorununu çözdü.

Suçluluk Hissinden Kurtulun

Çocuğunuza sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğu duygusunu vermeniz, her daim yanında olduğunu hissettirmeniz ve koşulsuz sevginizi hissetmesini sağlamanız için günün 24 saati boyunca yanında olmanız gerekmiyor. Artık kendinizi suçlamaktan vazgeçmelisiniz. Çalışan annelerin çocukları da gayet sağlıklı ve sevgi dolu bir ortamda büyüyebilir ve bunun milyonlarca örneğinin olduğunu unutmayın.

Sorumluluklarınız Esnasında Çocuğunuzla da Vakit Geçirebilirsiniz

Bu konuda akıllar biraz karışabiliyor ama bazı sorumluluklarınızı yerine getirirken aynı anda çocuğunuz ile de zaman geçirebilirsiniz. Örneğin akşam yemeğini çocuğunuz ile birlikte hazırlayın ve onun yaşına uygun konularda destek isteyerek çocuğunuzun konuya odaklanmasını sağlayın. Yemek hazırlarken, ütü yaparken çocuğunuz ile sohbet edebilirsiniz. Hatta bazı ev işlerini çocuğunuz için oyuna bile dönüştürebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza daha fazla zaman ayırmış olursunuz.

Bu Hatayı Yapmayın

Çalışan annelerin en yaygın hatalarından biri de çocukları ile yeterince zaman geçiremediklerini düşünerek suçluluk hissine kapılmak ve bu nedenle çocuklara asla ‘hayır’ dememektir. Çocuklara sınır koymalı ve gerektiğinde ‘hayır’ demelisiniz. Çocukların sınıra ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her istediklerini yapabilmelerini sağlamanız ve sınır koymamanız yaşadığınız ve aslında çok yanlış olan suçluluk hissinizi azaltıyor olabilir ancak çocuğunuza ciddi zarar verir.

Günde En Az 15 Dakikanız Olmalı

Yapılan en yaygın hatalardan biri de çalışan annelerin zamansızlık nedeniyle kendilerine hiç zaman ayırmıyor olmalarıdır. Uzmanlar bu durumun çalışan annelerde zamanla depresyona bile neden olabildiğini dile getiriyor. Her gün en az 15 dakika sizin olmalı. Bu sürede ister yürüyüşe çıkın, isterseniz arkadaşınız ile keyifli bir sohbet edin. Nasıl değerlendireceğiniz sadece size kalmış ancak çok elzem durumlar dışında ne olursa olsun günlük 15 dakikalık zamandan feragat etmeyin.

Aklınız Evde Kalmasın

Çalışan anneler genelde arada kalan annelerdir. İşte olsalar bile akılları çocuklarında, evde kalır ve bu nedenle işe de tam olarak odaklanamadıkları zamanlar olsun. Öncelikle siz işte olduğunuzda ev konusunu aklınızdan çıkarmanız gerekiyor. Evde çocuğunuzu güvenebileceğiniz birine ya da bir bakıcıya emanet etmeniz bu stresinizi ciddi düzeyde azaltır. Ayrıca evde yapılması gereken işlerin bir gün gecikmesi dünyanın sonu değil. İşler aksayabilir ve bu durumu kendiniz için strese dönüştürmeyin.

Çalışan Anne Olmanın Avantajları da Var!

Şimdi arkanıza yaslanın ve bu bölümü kendiniz ile gurur duyarak okuyun. Çalışan anne olmanın zorlu mücadelesi sizi çok yoruyor ancak bu mücadelenin çeşitli getirileri de var. Neler mi? İşte o avantajlar!

  • Pek çok farklı araştırma ortaya koyuyor; çalışan annelerin çocukları daha bağımsız oluyor. Her dakika yanlarında olan ve tüm sorunları onun yerine halleden bir annenin çocuğu ile çalışan bir annenin çocuğunun sorumluluk konusuna aynı derecede bakmasını bekleyemezsiniz. Elbette çalışmayan annelerin çocukları da sorumluk almayı zamanla öğreniyor ancak araştırmalar çalışan annelerin çocuklarının kendi işlerini halletmeyi, sorun çözmeyi ve sorumluluk almayı daha hızlı ve kolay öğrendiğini ortaya koyuyor. Yani siz kendinizi belki suçlu hissediyorsunuz ancak aslında çocuğunuzun hayata hazırlanmasına çok ciddi bir katkıda bulunuyorsunuz.
  • İş hayatında olmak, kendi ayaklarının üzerinde durmak, para kazanabilmek ve sosyal yaşantıdan izole bir hayat sürmemek elbette her kadını daha mutlu eder. Yapılan araştırmalar çalışan annelerin tüm bu zorlu mücadeleye rağmen daha mutlu olduğunu gösteriyor. Sadece anneler değil, çocuklar da mutlu bir anne gördükleri için daha mutlu büyüyor.
  • İşte bir araştırma sonucu daha; çalışan anneler çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçiriyor. Kısıtlı bir zaman diliminde çocuklarıyla olmaları, onları daha kaliteli zaman geçirmeye itiyor ve çocuklarıyla geçirdikleri zamanı çok daha verimli kullanabiliyorlar.
  • Çalışan annelerin çocuklarının okula daha kolay adapte oldukları ve okul hayatında da daha başarılı olduklarına dair de sayısız araştırma var. Elbette bu araştırmalar ‘çalışmayan annelerin çocukları bu konuda sorun yaşıyor’ demiyor. Çalışan annelerin konuya dair de endişe yaşadıkları için değinmek istedik.

Share this post